Pradžia

„Lėmė dievai poetu man tapti...“

2019 metais gruodžio 6 dieną įvyko susitikimas, skirtas Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus kūrybai projekto „Lėmė dievai poetu man tapti“ rėmuose iš ciklo „Jie su Vilnija suaugę“.

Projekto vadovu yra organizacijos „Slinktys“ pirmininkas Juozas Žitkauskas, Lietuvos literatas ir dainuojamosios poezijos renginių organizatorius. Projektas įgyvendintas bendradarbiaujant kartu su VRSCB Zujūnų struktūriniu padaliniu, Rudaminos daugiafunkcinio kultūros centro Zujūnų struktūriniu padaliniu ir Zujūnų gimnazija.

Šiandien šiek tiek pamirštas, baroko poetu vadinamas Motiejus Kazimieras Sarbievijus literatūrinio – muzikinio susitikimo metu sugrįžo su savo kūryba. Aktorius Giedrius Arbačiauskas skaitė poeto eiles lietuvių kalba: „Dangiškos tėvynės ilgesys“, „Rožei“, „Žiogui“ ir kt. Taip pat jis grojo gitara ir dainavo savo kūrybos kūrinius. Violončelininkė Agnė Arbačiauskienė atliko J.S. Bacho kūrinius. Zujūnų gimnazijos gimnazistės Kamila Volodko ir Olesia Tupikowska skaitė eilėraščius lenkų kalba. O jaunasis bardas Robert Buchovecki grojo gitara ir dainavo šiuolaikinius kūrinius. Literatas Juozas Žitkauskas pristatė poetą Motiejų Kazimierą Sarbievijų.

Motiejus Kazimieras Sarbievijus, dar vadinamas Mazovijos krikščioniškuoju Horacijumi, kodėl mes turime jį atsiminti? Jis buvo vienas didžiausių ir garsiausių lenkų poetu baroko laikotarpiu, gimęs 1959 m. vasario 24 d. Mazovijoje. Šis puikus eruditas, teologijos ir filosofijos mokslų daktaras, yra glaudžiai susijęs su Vilniumi, studijavo ir dėstė Vilniaus akademijoje. Poetu jis gimė savo pirmosios giesmės „Do Narvii“ dėka. Poetas kūrė lotynų kalba. Jo eilėraščiams būdingas lyriškumas, gilios mintys. Savo kūrinius jis pavadino poetine lyrika. Rašė ne tik giesmes, bet ir odes, himnus, epus. Jis savo eilėraščiuose gyrė Švč. Mergelę Mariją, aprašė savo gimtosios šalies gamtą, pabrėždamas Lenkijos upių Narvii ir Bugo grožį. Poetas buvo pagerbtas poetiniu lauru – aukščiausia savo laiko literatūrine premija, kuri dabar palyginama Nobelio premijai.


Paveiksliukas