Pradžia

Karantinas suteikė naują pobūdį Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos veiklai

Nuo karantino paskelbimo Lietuvoje praėjo tris mėnesiai. Masiniai renginiai buvo atšaukti, o kultūros įstaigų veikla buvo apribota. Daugelis darbuotojų perėjo prie nuotolinio darbo, o visa veikla persikėlė į internetą. Tačiau kultūrinė veikla nesustojo.

Atsižvelgdami į susidariusią situaciją, Vilniaus regiono bibliotekos ėmėsi įvairių iniciatyvų, kurios buvo įgyvendintos internetu ir nukreiptos skaitytojams, palengvindamos visuomenės prieigą prie kultūros, mokslo ir informacijos karantino metu. Nes kas jau kas, bet bibliotekininkai gali rasti išeitį iš kiekvienos situacijos.

Iš pradžių, paskelbus ekstremalią situaciją, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka prisijungė prie „Robotikos mokyklos“ iniciatyvos ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir 3D spausdintuvo pagalba atspausdino apsauginius šalmus medikams. Vilniaus rajono savivaldybės finansavimo dėka per kelias savaites buvo galima atsispausdinti per 100 šalmų, kurie buvo paaukoti Juodšilių, Rudaminos ir Skaidiškių ambulatorijų darbuotojams. Apsauginius šalmus priėmė ir viso Vilniaus krašto bibliotekininkai, taip pat visi Centrinės bibliotekos darbuotojai.

1 1   1 2   1 3

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka bei jos filialai rūpindamiesi savo skaitytojais, vos buvo paskelbtas karantinas, ragino visus likti namuose. Centrinėje bibliotekoje buvo paskelbtas fotografijų konkursas „Lieku namuose ir skaitau knygas“. Konkurso sąlyga buvo fotografuoti ir siųsti nuotraukas, kuriose parodytas skaitymo procesas namuose, ir aprašymas, kodėl šis kūrinys pasirodė skaitytojo rankose. Skaitytojai aktyviai dalyvavo konkurse, dalijosi savo paties apmąstymais apie skaitomą knygą.

Džiaugiamės, kad mūsų skaitytojai karantino metu liko namuose, laikėsi saugos taisyklių ir tuo laikotarpiu buvo lydimi knygos. Buvo nepaprastai malonu, kai gavome laiškus apie ilgesį bibliotekai, darbuotojams ir naujoms knygoms.

Karantino metu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Nemėžio skyriaus bibliotekininkė Česlava Šatkevič pakvietė skaitytojus kūrybingai praleisti laiką linksminantis. Ji surengė konkursą pavadinimu „Knyga“, kuriame dalyvavo per 30 šeimų. Konkurso esmė – iš rankinių daiktų sudėlioti žodį „knyga“ ir atsiųsti nuveiktų darbų nuotrauką. Išsiųstos nuotraukos buvo paskelbtos Nemėžio bibliotekos Facebook profilyje. Šis konkursas buvo labai populiarus, nes bibliotekos paskyrą socialiniame tinkle konkurso metu aplankė daugiau nei 30000 žmonių. Laimėtojais tapo dviejų nuotraukų, kurios surinko apie 600 mygtukų „Patinka“, autoriai. Varžybų dalyvių išradingumas neturi ribų. Jie žodį „knyga“ dėliojo iš kiaušinių, tualetinio popieriaus ritinėlių ar malkų.

2 1          2 2                                                         2 4

Kiti skyriai taip pat skatino skaityti namuose. Tarptautinės vaikų knygos dienos proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Vėriškių filialo darbuotoja Alina Adamovič pakvietė jauniausius skaitytojus kartu perskaityti gražų Justino Marcinkevičiaus eilėraštį „Voro vestuvės“, kuris vyko internete.

3 13 23 3

Po šio kūrinio aptarymo vaikai pagamino vorus iš naudingų medžiagų – popieriaus, siūlų, plastiko – ir atsiuntė jų nuotraukas. Savo ruožtu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Medininkų skyriaus darbuotoja Zofija Boroško pakvietė vaikus, paauglius ir suaugusiuosius į diskusiją, kurios metu dalyviai papasakojo apie mėgstamas knygas ir patarė, ką ir kaip skaityti. Čia yra keletas skaitytojų diskusijų ištraukų:

„Man labiausiai patinka skaityti nuotykių knygas, kuriose vyksta daug įdomaus veiksmo. Man labai patiko knyga „Raudona kėdė. Magiškas medis“. Tai pasakojimas apie draugus ir stebuklinga kėdė. Galiu paskolinti skaityti“. – Paulius.

„Knyga, kurią verta perskaityti –„Kora yra vieniša“ (autorė Holly Webb). Tai pasakojimas apie merginos Helenos ir kalytės Koros draugystę. Tai puiki knyga visiems vaikams, kurie mėgsta gyvūnus. Šią knygą galima pasiskolinti mūsų bibliotekoje“ – Adriana.

„Anetka yra tik pirmokė ir tik mokosi skaityti, tačiau jai knygos yra geriausi draugai. Mergaitė mėgsta knygutes su daugybe spalvingų iliustracijų, kuriose slepiasi paslaptingas pasakų pasaulis. Mėgstamiausia Anetos knyga yra „Kolekcija pasakų apie princeses“, kurią ji visada turi su savimi. Meilė knygoms prasidėjo nuo pasakojimų prieš miegą kiekvieną vakarą, ir laikui bėgant šį meilę skaitymui tik augs“, – sako Anetos mama.

Kitas Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos organizuotas renginys buvo nuotraukų konkursas pavadinimu „Gražiausias Velykų margutis“. Konkurso dalyviai turėjo atsiųsti gražiausio, savo rankomis dekoruoto velykinio margučio nuotrauką. Nuotraukų albumas buvo rodomas Centrinės bibliotekos Facebook profilyje. Nuotraukos autorius, kilęs iš Nemenčinės, surinko daugiausia „patinka“ ir gavo pagrindinį prizą.

4 14 2

Konkursai, susiję su gražia pavasario švente, buvo organizuojami ir kitose filialuose. Česlava Šatkevič iš Nemėžio bibliotekos pakvietė savo skaitytojus pasidalinti idėjomis, kaip papuošti Velykinį stalą. O Kalviškių filialo darbuotoja Natalija Vercholamova surengė konkursą pavadinimu „Velykų stalo dekoravimas: gražių Velykų idėjos“. Bibliotekos skaitytojai noriai siuntė nuotraukas su savo idėjomis. Kiekviena dekoracija buvo unikali. Vėriškių bibliotekoje įvyko piešinių konkursas „Velykinis margutis“. Visų darbų nuotraukas galima peržiūrėti bibliotekų Facebook profiliuose.

Pirmą kartą pasakų skaitymai ir konkursai iš įvairių Vilniaus krašto bibliotekų buvo transliuojami Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Facebook paskyroje. Per 5 savaites dideli ir maži skaitytojai išklausė pasakų lenkų, lietuvių ir rusų kalbomis, kurias skaitė darbuotojai Elena Radevič, Beata Barsul, Česlava Drūtienė, Česlava Šatkevič ir Renata Novik. O norintieji dalyvavo konkursuose konkrečių pasakų tematika, siuntė savo rankdarbius, atsakinėjo į klausimus ir dalijosi mintimis tokiomis temomis kaip kas yra tikra draugystė, gėris ir blogis. Laimėtojai buvo atrinkti atsitiktine tvarka ir jiems buvo įteikti patrauklūs prizai paštu.

5 15 25 3                          5 4      5 5

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Glitiškių skyriaus darbuotoja Agata Puncevičienė sugalvojo puikią idėją, supažindindama skaitytojus su Glitiškių kaimo istorija. Nuo balandžio 1 dienos bibliotekos Facebook tinklalapyje prasidėjo informacinis ir pažintinis ciklas „Mūsų tėvynė – Glitiškės“. Tai puiki proga susipažinti ar priminti apie šį žavingą Vilniaus krašto miestelį Paberžės seniūnijoje. Interneto dėka, informacija greitai pasiekė įvairius pasaulio kampelius. Periodiškai atsirado medžiaga su informacija apie miestelį ir klausimai, pvz., iš kur kilo kaimo pavadinimas ar kur jis yra, ar buvo konkretus paminklas, ar pastatas. Rinkėjų aktyvumas buvo nuostabus, gyventojai ir ne tik aktyviai dalyvavo diskusijoje, bet ir komentavo. Kitas etapas buvo nuotraukų įdėjimas. Nespalvotose nuotraukose žmonės atpažino save, savo artimuosius. Nauji bibliotekos įrašai buvo nekantriai laukiami. Tokiu būdu labai išaugo kaimo bibliotekos populiarumas, neabejojama, kad tie, kurie ją atrado, ją aplankys ir iš tikrųjų.

6 16 26 3

Vilniaus rajono bibliotekininkai glaudžiai bendradarbiauja su švietimo įstaigomis, esančiomis Vilniaus regione. Balandžio 21 d. vyko internetinė popamokinio skaitymo pamoka Zujūnų 3 klasės vidurinės mokyklos mokiniams kartu su bibliotekininke Beata Barsul. Susitikimo metu buvo aptarta vaikų knyga „Chopino muzika“, kurią parašė garsiausia Lenkijos vaikų literatūros rašytoja Vanda Chotomska. Kūrinys vaikiškai ir įdomiai tiek vaikams, tiek suaugusiems pristato didžiausio Lenkijos pianisto Fryderiko Chopino biografiją ir kūrybą. Susitikimo metu buvo klausoma Fryderyko Chopino muzikos kūrinių ir skaitant eilėraščius, įskaitant „Du pianinai“. Remdamiesi poema „Du pianinai“, mokiniai sukūrė gražius meno kūrinius.

Balandžio 22 d. Zujūnų gimnazijos įvyko 3 klasės online susitikimas Tarptautinės žemės dienos proga. Mokiniai, mokytoja Anna Černel ir Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Zujūnų padalinio darbuotoja Beata Barsul dalyvavo edukacinėje pamokoje apie ekologiją ir rūpinimąsi Žeme. Internetinio susitikimo metu buvo diskutuojama apie šiukšlių rūšiavimą, jų rūšis ir šalinimą. Susitikimo dalyviai pasidalino savo patirtimi, kaip rūpinasi savo aplinka. Jaunesniųjų klasių moksleiviai kiekvienais metais dalyvauja akcijoje „Darom“, valydami mokyklos teritoriją ir apylinkes. Šį kartą dėl Lietuvoje paskelbto karantino, kurį sukėlė koronavirusas, jiems buvo duota užduotis sutvarkyti aplinką, kurioje jie gyvena. Susitikimo kulminacija buvo linksmos teminės mįslės ir patarimai, kaip prižiūrėti Žemę. Zujūnų bibliotekos darbuotoja Beata Barsul pakvietė mokinius dalyvauti konkurse ir sukurti unikalią dovaną Žemės planetai, pagamintą iš buitinių atliekų, pavyzdžiui, sulčių dėžių, pieno, butelių kamščių ir kitų nereikalingų daiktų. Šis konkursas ir didelis darbas yra pavyzdys, kad nereikalingus daiktus galima perdirbti ir naudoti. Mes esame gamtos dalis, todėl tvarus įvairių prekių vartojimas ir gamyba, rūpinimasis savo aplinka yra tai, ko iš mūsų reikalauja planeta.

7 17 27 3

Kiekvienais metais balandžio 23–29 dienomis Lietuvoje minima Nacionalinė bibliotekų savaitė. Ta proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka paskelbė linksmybes – konkursą „Užkoduota knygos žinutė“.

8 18 2                                               8 3

Skaitytojai turėjo užduotį savo namų bibliotekose surasti įdomius knygų pavadinimus ir iš šių antraščių parašyti žinutę, nufotografuoti ir atsiųsti. Gavome daugybę nuotraukų su labai originaliais pavadinimų rinkiniais, pvz., „Aušvico tatuiruočių menininkas – tas, kuris nužudys drakoną“, „Moteris – didelė erotikos knyga“, „Geriausias katinas pasaulyje – katinas, kuris atėjo per Kalėdas“. Labiausiai „patinkantys“ bibliotekos Facebook profilyje gavo ši žinutė nuo skaitytojo: „Patikima žmona – tiesiog kartu“.

Savo ruožtu Vėriškių bibliotekoje Nacionalinės bibliotekų savaitės proga, darbuotoja Alina Adamovič pakvietė kalbėti apie biblioteką netradiciniu būdu – telefonu. Pasiilgusiems skaitytojams tokie pokalbiai atnešė didžiulį džiaugsmą, visi pabrėžė, kad biblioteka yra susitikimų lopšys kaime, pokalbio vieta, vaidinanti didžiulį vaidmenį gyventojų gyvenime. Per šią savaitę skaitytojai pasidalino savo namų bibliotekų nuotraukomis, papasakojo, kokias knygas jie dabar skaito. Karantinas yra puikus laikas skaityti knygas, kurios dažnai atidedamos. Aktyviausi Bibliotekų savaitės dalyviai gavo simbolinius apdovanojimus ir padėkas.

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje tęsiami nemokami kompiuteriniai mokymai, kurie dėl karantino persikėlė į internetą ir tokiu būdu tapo dar populiaresni. Visi suaugusieji gali lankyti ir klausytis 10 temų ciklo. Šia galimybe jau pasinaudojo apie 100 žmonių. Nuomonės dėl tokio švietimo yra aiškiai teigiamos. Mokymų dalyvius labiausiai domina apsipirkimas internetinėse parduotuvėse, nuotraukų apdorojimas ir koliažų kūrimas internete, dokumentų nuskaitymas naudojant išmanųjį telefoną, internetinių pristatymų kūrimas, elektroninių viešųjų paslaugų, laisvalaikio planavimo internetu tema.

Visi norintys kviečiami registruotis el. pašto adresu: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. arba telefonu +370 675 80613. Projektas trunka iki 2020 m. pabaigos. Pasinaudokite proga ir dalyvaukite mokymuose neišeidami iš namų. Ypač kviečiame tuos, kurie ieško darbo, senjorus, norinčius gilinti savo skaitmeninio raštingumo įgūdžius, tėvus, kurie yra vaiko priežiūros atostogose, ir visus kitus žmones, vyresnius nei 18 metų.

Kova su koronaviruso pandemija yra ypač sunkus iššūkis sveikatos priežiūros darbuotojams. Visa šalis reiškia padėkos žodžius medicinos tarnyboms – žmonėms, kurie kiekvieną dieną kovoja su koronaviruso epidemija, paramedikams, valytojams, laboratorinės diagnostikos darbuotojams, technikams, vairuotojams, savanoriams, paslaugų darbuotojams, vaistininkams. Centrinė biblioteka ir jos filialai taip pat dalyvavo bibliotekų organizuotoje akcijoje ir išreiškė nuoširdų „Ačiū“ pasitelkdami simboliškai spalvingus paukščius. Įvairių rūšių paukščių eskizų, kurių autoriai yra bibliotekininkai, skaitmeniniai vaizdai pasirodė ant bibliotekų langų ir Vilniaus krašto gyventojų namuose.

Centrinė biblioteka, užtikrindama, kad karantino metu moksleiviai būtų aprūpinti reikalinga įranga, kad galėtų mokytis, prisijungė prie projekto „Prisijungusi Lietuva“ iniciatyvos. Vykdant projektą gegužės 15 d., du planšetiniai kompiuteriai buvo paaukoti Adrianai ir Elžbietai – dviem jauniems ir aktyviems žmonėms. Adriana – linksmas, draugiškas žmogus, mėgstantis skaityti knygas ir gilinantis į žinias apie IT. Elžbieta – 100 % savanorė, o padėti kitiems – jos aistra. Po karantino Adriana ir Elžbieta dalinsis savo raštingumo įgūdžiais su mūsų skaitytojais bibliotekos renginių metu.

9 19 2

2020 metai Lietuvoje paskelbti šventojo Jono Pauliaus II metais. Šiais metais mes švenčiame 100-ąsias Karolio Vojtylos gimimo metines. Ta proga Vilniaus krašto bibliotekos organizuoja daugybę renginių, skirtų paminėti šį iškilų žmogų. Gegužės 18 dieną Kalviškių bibliotekos darbuotojai aplankė paminklą šv. Jonas Paulius II Kalviškių mieste, padėdami vainikus ir uždegdami žvakes. Vietinė biblioteka kviečia apžiūrėti spaudos ir knygų parodą, skirtą Lenko popiežiaus atminimui. Būsimų renginių, skirtų Karoliui Vojtylos atminti, ir visos kitos veiklos Vilniaus krašto bibliotekose vasaros ir rudens laikotarpiui planą galite rasti tinklalapiuose www.vrscb.lt ir www.vrsa.lt. Kviečiame visus dalyvauti tokio pobūdžio renginiuose.

Džiaugiamės, kad karantino laiku nenustojo veikti Vilniaus krašto bibliotekos. Nors tai buvo nepaprastas laikotarpis, bibliotekininkai sugebėjo pereiti į tinklą, priėmė šį iššūkį ir kyla naujų idėjų, kaip būti arčiau skaitytojo virtualiame pasaulyje.

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos filialai dalijasi savo veikla Facebook paskyrose. Čia rasite visas iniciatyvas ir renginius, organizuojamus atskiruose Vilniaus regiono kampeliuose.