Pradžia

Vilniaus rajono bibliotekininkai paminėjo Tautodailės metus

Š. m. rugsėjo 2 d. Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka organizavo seminarą, skirtą Tautodailės metams paminėti. Seminaras vyko Mažųjų Lygainių struktūriniame padalinyje. Dalyvavo Centrinės bibliotekos ir struktūrinių padalinių darbuotojai. Seminaro tema: „Vilniaus krašto tradiciniai amatai. Verbų rišimo ir natūralios sudėties kremo gamybos edukacinis užsiėmimas“ Taip pat Janinos Norkūnienės knygos „Vilniaus krašto vestuvių apeigos ir tradicijos“ pristatymas.

Čekoniškių verbų ir buities seklyčios vedėja Janina Norkūnienė papasakojo apie unikalias Vilniaus kraštą garsinančias įvairiaspalves verbas, jų rišimui naudojamus augalus. Iš viso verbų gamybai meistrai naudoja per 50 įvairių laukinių ir kultūrinių augalų rūšių, o viršūnėms – 11 augalų. Šiandien verbas rišančių žmonių galima sutikti bet kuriame Lietuvos kampelyje. Žemaitijos ar Suvalkijos verbos – daili kadagių, žilvičių puokštelė, kartais papuošta sausomis gėlytėmis. Kaimyninėje Lenkijoje – įprastos spalvotu ryškiu popieriumi, dirbtinėmis gėlėmis puoštos šakelės, o Vilniaus krašto verbos – kruopščiai supintos, įvairių raštų ir spalvų, su viršūnėlėse išdidžiai pasipūtusiomis smilgų puokštėmis. Ponia Janina į paskaitą atsivežė glėbį įvairiausių augalų, ir seminaro dalyviai kiekvieną galėjo apžiūrėti, pauostyti, susipažinti su jų gydomosiomis savybėmis. Paskaitos pabaigoje, J. Norkūnienė pristatė savo knygą „Vilniaus krašto vestuvių apeigos ir tradicijos“. Tai unikalus leidinys, iliustruotas tikromis, gyvenimiškomis ir nepagražintomis dvidešimtojo amžiaus Vilniaus krašto gyventojų nuotraukos, o siužetas nusodrintas krašto kaimuose skambėjusiomis to meto dainomis.

Po paskaitos visi sudalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose: viena grupė rišo verbas, kita – gamino iš žolelių kremą.

Tautodailininkė Janina Norkūnienė pristatė gamybos procesą, kaip savo rankomis pasigaminti kremą. Pasirodo, jog kremo gamybai būtinas ingredientas – kiaulės taukai, geriausiai – nuo žarnų. Reikia vaško, truputį natūralaus sviesto ir įvairių žolelių. Pagal poreikį, pagal mėgiamą žolelės kvapą, kokiu tikslu bus naudojamas kremas. Anot tautodailininkės Janinos – mums gamta duoda be galo daug, tik mes ne viską mokame iš jos paimti.

Verbų rišimo edukaciją pravedė tautodailininkės Irena Jodko ir Janina Zamara. Papasakojo, kokios žolelės naudojamos verbų rišimui. Samanos, bruknienojai, pataisai, katpėdėlės, šlamučiai, kraujažolės, kiškio ašarėlės, bitkrėslės, motiejukai, ir daug kitų, kurie džiovinami nepraranda savo spalvos ir formos. Viršūnėms naudojamos dirsės, nendrės, lendrūnai, paprastosios miglės, baltosios smilgos, šunažolės. Žolynai verboms renkami įvairiausiu metų laiku, ne tik vasarą, nes nuo rinkimo laiko labai priklauso augalų išvaizda ir spalva. Jie džiovinami pastogėje sukabinti kuokšteliais arba paskleisti – svarbu, kad džiūdami nesusirangytų. Verbų kompozicijos labai priklauso nuo augalų spalvos. Tautodailininkė rodė, o dalyviai klusniai vykdė ir viską atkartojo ant savo verbų. Visi džiaugėsi rezultatais.

Seminaro aplinka ir atmosfera buvo puiki, o dalyviai gavo naudingos ir įdomios informacijos, išbandė save praktiniuose užsiėmimuose.

Paveiksliukas