Pradžia

Devintą kartą prasideda akcija „Metų knygos rinkimai“

Devintą kartą prasideda akcija „Metų knygos rinkimai“. Skaitytojai kviečiami išrinkti Metų knygas trijose kategorijose: suaugusiųjų, poezijos ir vaikų.
Ekspertų komisijos iš viso atrinko penkiolika knygų, po penkias kiekvienoje kategorijoje. Akcijoje dalyvaujančios knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių ir išleistos nuo 2012 m. rugsėjo 1 dienos iki 2013 m. rugpjūčio 31 dienos.
Knygas suaugusiesiems ir poezijos knygas šiemet atrinko komisija, kurią sudarė nuolat literatūros procesus analizuojantys literatai ir kritikai: Gabrielė Gailiūtė (komisijos pirmininkė), Marius Burokas, Andrius Jakučiūnas ir Neringa Mikalauskienė.

Poezijos knygos
Dainius Dirgėla. „Stebėtojo užrašai“ (Elektroninė leidykla „Naujas vardas“). Kad ir kaip banaliai skambėtų, Dainiaus Dirgėlos poeziją labiausiai norisi vadinti „šiuolaikiška“ ar „aktualia“: ji žvelgia ne tik iš kompiuterio ekrano, bet ir į labai modernią ir šiuolaikišką buitį ar būtį, tuo pat metu nepaliaujamai jausdama, pagal sodriausias geros poezijos tradicijas, į save nukreiptą priekabų kalbos, meno ir Dievo žvilgsnį. Knyga išleista tik elektroniniu formatu ir ją galite rasti čia: http://naujasvardas.wordpress.com/knygos/dainius-dirgela-stebeto-jo-uzrasai-eilerasciai.
Valdas Gedgaudas. „Stiprėjanti juoda“ („Homo liber“). Pomirtinis rinkinys, kurį dar spėjo parengti pats autorius. Vaizduojamas pasaulis nejaukus, grėsmingas, sklidinas žeidžiančių prieštaravimų – balansavimo tarp aklo troškimo gyventi ir savinaikos. Drastiškai, pasitelkiant juodojo humoro strategijas, interpretuojami mitai ir pasakos, ardomos kultūrinės klišės, tad net saulėlydis čia yra „pūlingo moliūgo spalvos“.
Jonas Kalinauskas. „Mano sodo vagis“ („Kauko laiptai“). Tai tarsi poetinis detektyvas, kurio dalyviai susimokė neįsileisti svetimojo, bandančio perprasti jų kasdienybę, palengva grimzdančią į užmarštį – kaimo gyventojų vardus skaitytojui liudija tik antkapiai Pajevonio kapinaitėse. Jautiesi stebimas, tikrinamas, sąmonę užplūsta dvasių šnabždesiai, jų pasakojimai pinasi. Tinka magiškojo realizmo poezijoje mėgėjams.
Artūras Valionis. „Apytiksliai trys“ („Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“). Paradoksalus, žaidimo logika paremtas poezijos rinkinys, praplečiantis lietuvių poezijos galimybių ribas. Autorius dekonstruoja tradicinį eilėraščio modelį, jo tonas – lengvabūdiškas, bet po žaisme slepiami egzistencializmo atšvaitai.
Dovilė Zelčiūtė. „Džuljetos suknelė“ („Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla“). „Tik eilėraščio scenoje galiu būti iš tikrųjų“  ‒ toks galėtų būti šios knygos motto. Tai poetinė asmenybės biografija (ar biografijos – tėvo ir dukters, brolio ir sesers, motinos, mylinčios moters ir jos mylimojo...), kurios ištakos – daugiabalsė teatro scena, užkulisiai, spektaklių nuotrupos, simboliais tapę vardai ir simboliniai epizodai, per kuriuos, rodos, apie savo gyvenimą pasakyti lengviau, arba – kaip teigtų rinkinio autorė – drąsiau... Amžina, nekvestionuojama yra tik aistra gyventi ir iš jos kylančios visos meilės apraiškos: nuo švelnios iki beatodairiškos, nevaržomos, rizikuojančios prarasti viską, išskyrus pačią save.