VILNIAUS RAJONO BIBLIOTEKININKĖ DALYVAVO MOKYMOSI VISĄ GYVENIMĄ PROJEKTE

2017 04 26

Savanorystė bibliotekose tampa įprasta tiek didžiuosiuose miestuose, tiek ir miesteliuose. Bendruomenių įsitraukimas į kultūros srities veiklas pasireiškia per aktyvų dalyvavimą ir pagalbą bibliotekose organizuojant kultūros renginius, užimant bendruomenės narius edukaciniais užsiėmimais ir kitas veiklas – visu kuo, kas leidžia save laisvai išreikšti, pasidalinti džiaugsmu ir kasdieniais atradimais, nesiekiant sau naudos, bet padedant kitiems.

Vilniaus rajono savivaldybės centrinės bibliotekos Bibliografijos ir informacijos skyriaus vedėja Irena Baranovskaja prisidėjo prie Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos (toliau tekste VAVB) įgyvendinamo Grundtvig senjorų savanorystės projekto „Meeting People Carrying Cultures“, kurį finansavo Europos komisija. Bendradarbiaujant su Vokietijos Nordenham miesto viešąją biblioteka buvo atrinkti 4 savanoriai iš Lietuvos ir 2 iš Vokietijos, kurie buvo vyresni nei 50 metų amžiaus. Šis projektas buvo suskirstytas į 3 etapus, kurių metu du kartus lietuvės savanorės vyko į Vokietiją, ir vieną kartą savanoriai iš Vokietijos aplankė Lietuvą.

Trečiojo etapo metu bibliotekos darbuotoja Irena į Vokietiją išvyko kartu su savanore kolege Vida iš Elektrėnų. Savanorių vizitas truko penkias savaites, kurių metu jos turėjo įgyvendinti priimančios bibliotekos parengtas socialines savanorystės programas ir pasidalinti savo parengtomis kultūros edukacijos programomis su bibliotekų bendruomenėmis. Savanorių vizitų metu įgyvendintos veiklos savo turiniu buvo įvairios, atspindėjo kiekvieno savanorio individualumą, požiūrį į pasaulį ir patirtis. Per šį laikotarpį jos ne tik susidraugavo su vietos bendruomene, bet ir galėjo pažinti šį kraštą, daug dėmesio skiriant vaikų edukacijai ir susitikimams su bendruomene. Dar prieš prasidedant savanorystės programai, Irena dalyvavo vokiečių kalbos tobulinimo kursuose, rengė pristatymus ir edukacines programos.

Viena iš pagrindinių savanorių veiklų Vokietijoje buvo darbas su vaikais. Jauniesiems bibliotekos lankytojams rengti interaktyvūs pristatymai apie Lietuvą. Jų metu savanorės ne tik pasakojo apie mūsų šalį, bet ir demonstravo nuotraukas bei filmukus. Taip pat vaikai buvo kviečiami pasigaminti Gedimino pilies maketą.

Vida ir Irena turėjo galimybę išbandyti save mokykloje. Jos buvo pasiruošusios pravesti dvi pamokas dešimtos klasės mokiniams apie Lietuvą Europos sąjungoje ir NATO. Savanorės teigia, kad didžiausią įspūdį paliko mokinių aktyvus įsitraukimas į pamoką, dalyvavimas atsakinėjant į užduodamus klausimus. Panašūs jausmai užplūdo per organizuotą susitikimą su bendruomene, kurio metu buvo pasakojama apie Konstantino Mikalojaus Čiurlionio gyvenimą ir kūrybą. Susitikimo metu susirinkę dalyviai turėjo progą pasiklausyti kompozitoriaus kūrinių, peržiūrėti jo tapytus paveikslus.

Be šių edukacinių veiklų, savanorės turėjo progą padėti bibliotekai užsakyti leidinius rusų ir lenkų kalbomis. Nordenham miesto bendruomenėje gyvena asmenys laisvai kalbantys šiomis kalbomis, tad jaučiamas ne tik vokiečių kalbos knygų poreikis. Irena teigia, jog Nordenham miesto bibliotekos darbuotojams užsakyti knygas lenkų ir rusų kalba dažnai pritrūksta įgūdžių ir patirties, tad ji jautėsi reikalinga galėdama padėti savo kalbos žiniomis ir bibliotekinio darbo patirtimi.

Savanoriai užimtoje dienotvarkėje surado laiko ir veikloms virtualioje erdvėje – 2015 m. Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės metu savanoriai iniciavo konkursą socialiniuose tinkluose #lentynukė. Konkurso dalyviai fiksavo ir su žyma dėjo savo lentynų su knygomis nuotraukas į VAVB paskyrą socialiniame tinkle Facebook.

Pasibaigus savanorystės veikloms, per lietuvių savanorių susitikimą, buvo aptarta, kad savanorystė nėra lengvas ir pasiruošimo nereikalaujantis darbas. Nors savanorystė yra neatlygintina veikla, dažnai ji reikalauja didelių valios ir emocinių pastangų, o ypač kai savanoriauti vykstama į kitą šalį. Visgi, Irena džiaugėsi, kad turėjo progą net penkias savaites dalintis savo patirtimi su kitais, tuo pačiu išmokti naujų dalykų bei susirasti vienminčių svečioje šalyje.

Tekstą paruošė Neringa Androšiūnaitė ir Laura Juchnevič, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Paveiksliukas