„Keliaujant Lavoriškių istorijos puslapiais nuo senųjų laikų iki dabarties“

Birželio 17–19 dienomis minimos Europos archeologijos dienos, ta proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Lavoriškių struktūrinio padalinio darbuotojos vyr. bibliotekininkė Renata Mašarienė ir Interneto skaityklos specialistė Ana Ancevič pakvietė vaikus į edukacinį užsiėmimą bibliotekoje „Keliaujant Lavoriškių istorijos puslapiais nuo senųjų laikų iki dabarties“. Šia iniciatyva buvo siekiama atkreipti jaunimo dėmesį į gimtojo kaimo kraštotyrą.

Renginio pradžioje pristatėme, kas yra archeologijos mokslas, kada jis buvo sukurtas ir ką tiria. Taip pat svečius supažindinome su archeologo profesija ir nuostabiais archeologiniais atradimais pasaulyje bei Lavoriškėse. Paminėjome, kad Lavoriškės XVI–XVII a. buvo pelkių rūdos deginimo ir geležies kasybos centras. Apie tai liudija 1965 ir 1978 metais Lietuvos mokslų akademijos Istorijos instituto archeologų V. Daugučio ir J. Stankaus atlikti archeologiniai tyrimai. Būtent tada dešiniajame Vilnelės upės krante buvo aptiktos geležies lydymui skirtų molinių krosnių liekanos. Taip pat rasta IV-VIII amžių keramikos. Vėlesni kairiojo Vilnelės kranto tyrimai patvirtino, kad Lavoriškės buvo geležies kasybos centras. Buvo be galo įdomu peržiūrėti dokumentinį filmą apie šį tyrimą ir palyginti, kaip šios vietos atrodo šiandien.

Niekam ne paslaptis, kad archeologija ir istorija yra neatskiriami tarpusavyje mokslai, dėl to jauniems tyrinėtojams papasakojome ir apie Lavoriškių istoriją. Pirmą kartą Lavoriškės paminėtos istoriniuose šaltiniuose 1443 m., kai tuometinis Vilniaus vaivada Jonas Daugirda (lenk. Jan Dowgird) gavo jas kaip palikimą. Vėliau pristatėme, kaip keitėsi kaimo istorija laikui bėgant, kada čia buvo pastatytos mokykla ir bažnyčia.
Tęsdami renginį aplankėme vietą, kurioje buvo atlikti archeologiniai tyrinėjimai. Labai stengėmės sudominti vaikus mūsų kaimo istorija, galbūt kažkas iš jų ateityje pasirinks archeologo ar istoriko profesiją.
Tikime, kad organizuota šventė yra puiki proga parodyti vaikams, kodėl archeologo profesija tokia svarbi. Jų dėka galime atrasti nuostabų praeities pasaulį.