Seimas yra paskelbęs 2021 metus Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais, siekiant pažymėti Lietuvos totorių istorijos ir kultūros 700 metų jubiliejų, paminėti bendrą lietuvių ir totorių kovą su Kryžiuočių ordinu, skatinti Lietuvos visuomenę domėtis valstybės praeitimi, jos istorija ir kultūra.
Lietuvoje totoriai gyvena jau daugiau nei 600 metų. Masiškiausiai į mūsų šalį jie kėlėsi Vytauto Didžiojo laikais. Atvykėliai buvo apgyvendinami Pietryčių Lietuvoje, tuomet atsirado Keturiasdešimties totorių, Kolnolarų, Kozaklarų kaimai. Imigraciją į LDK turėjo paskatinti puikios totoriams suteiktos sąlygos – šalyje įsikuriantiems totoriams buvo užtikrinta pilna religijos ir papročių laisvė. Totoriai LDK valdovui buvo reikalingi kaip kariai – jiems buvo pavesta saugoti pilis ir pasienius, totorių raitelių būrys dalyvavo ir Žalgirio mūšyje. Už karinę tarnybą Vytautas jiems atsidėkojo turtais ir įvairiais titulais, o totoriai gerbė kunigaikštį, vadino jį Watad – atrama, palaikančia islamą.
Lietuvos totorių istorija neatsiejama nuo kovų už šalies nepriklausomybę. Jie dalyvavo 1794 m., 1831 m. ir 1863 m. sukilimuose bei Sąjūdžio laikotarpio judėjimuose. Už priešinimąsi okupaciniam režimui Lietuvos totoriai patyrė represijų. Totorių visuomeninė bendruomenių veikla atsikūrė tik sovietmečio pabaigoje. 1988 m. buvo įsteigta Lietuvos totorių kultūros draugija. Po dešimtmečio, 1998 m. buvo atkurtas ir Lietuvos musulmonų sunitų dvasinis centras muftiatas.
Daugiau informacijos: https://tmde.lrv.lt/lt/naujienos/prasideda-lietuvos-totoriu-kulturos-ir-istorijos-metu-minejimo-renginiai
Prisidedant prie Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metų minėjimo, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka kviečia dalyvauti renginiuose ir iš arčiau susipažinti su Lietuvos totoriais.
Balandžio 7 dieną bus pristatyta spaudinių paroda „Lietuvos totoriai“, kuri supažindins su literatūros šaltiniais apie Lietuvos totorius.
Balandžio 9 dieną vyks pristatymas „Virtualaus turo po Vilniaus krašto totorių istoriją ir kultūrą pristatymas“. Siaučiant pandemijai, virtualus turas – puiki alternatyva pasiilgusiems kultūrinio gyvenimo, suteikiantis galimybę interaktyviai pavaikštinėti po pasirinktą erdvę, apžiūrėti detales ir pajausti stebimos erdvės perteikiamą atmosferą. Visi norintys galės susipažinti su Nemėžio ir Keturiasdešimt Totorių kaimų istorija, kuri siekia XIV amžių, kai Vytautas Didysis apgyvendino čia pirmuosius totorius. Šiuose kaimuose yra valstybės saugomų kultūros paveldo objektų: nacionalinės reikšmės archeologinis paminklas – Keturiasdešimt Totorių kapinynas, regioninės reikšmės Keturiasdešimt Totorių kaimo senųjų kapinių kompleksas, kurį sudaro senosios kapinės ir mečetė, vietinės reikšmės paminklas – Nemėžio kaimo totorių kapinių mečetė.
Kviečiame apsilankyti virtualiame ture bei pasinerti į įspūdingą kelionę, pajusti totorių kultūros ir tradicijų dvasią: http://www.vrscb.lt/vilniauskrastototoriai/.
Balandžio 12 dieną 13.00 val. bibliotekos FB paskyroje vyks online susitikimas su literatūros istoriku, žurnalistu, humanitarinių mokslų daktaru Juzefu Šostakovskiu, kuris skaitys paskaitą „Totoriai Vladislovo Sirokomlės kūryboje“. Tikrai verta aktyviai dalyvauti visuose renginiuose, nes balandžio 15 dieną startuos viktorina „Ką aš žinau apie totorius?“. Jos metu bus pateikti klausimai susiję su anksčiau įvykusiais renginiais. Dalyviai pasitikrins savo žinias ir turės galimybę laimėti nuostabius prizus.