Susitikimas su literatūrinės kraštotyros pradininku Benjaminu Kondratu

Rugsėjo 8 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka organizavo susitikimą su filologu, kraštotyrininku, Felicijos Bortkevičienės Kalbos premijos laureatu, knygų serijos „Kūrėjų pėdsakais“ autoriumi Benjaminu Kondratu.

                     „Kūrėjų pėdsakais“ – išsami Lietuvos regionų literatūrinės kraštotyros serija, skirta mūsų šalies regionų ir atskirų vietovių literatūriniam paveldui. B. Kondrato parengta serija kelia iš užmaršties originalius šaltinius ir faktus apie Lietuvos kultūros ir meno kūrėjus. Nors sulaukęs garbaus amžiaus (87 m.) Benjaminas neleidžia sau nuobodžiauti: „Įdomiai gyvenu, tokia veikla – tik į naudą. Išėjus į pensiją niekuo neužsiimti – pražūtis. Pats rašau, fotografuoju. Išlaidas susidėliojau taip, kad kasmet galiu iš pensijos po knygą išleisti… Man kainuoja tik spaustuvės darbai. Pensijos kol kas užtenka, dar ir į teatrą nueinu, ir benzino prisipilu, kai dėl knygų tenka po Lietuvą pavažinėti“, – džiaugiasi B. Kondratas. Idėja aprašyti visus kūrėjus B. Kondratui kilo seniai, kai dirbo lietuvių kalbos mokytoju. Nuo 1956 m. spaudoje jis paskelbė kelis šimtus darbų kultūros, kalbos, literatūros ir kitais klausimais. Rengęs atsiminimų knygas, monografijas, kūrybos rinkinius, parengė ir išleido „Lietuvių kalbos taisykles“.

                     Renginyje rašytojas pristatė šiais metais gegužės pabaigoje išleistą 21-mą serijos „Kūrėjų pėdsakais“ knygą (pirmoji šio ciklo knyga buvo išleista 1981 metais). Šioje knygoje autorius pristato įvairias Vilniaus ir Švenčionių krašto vietas, kuriuose kūrėjai gimė, augo, mokėsi, dirbo, gyveno, ilsėjosi, mirė ar palaidoti. Daugelio kūrėjų biografijos paįvairinamos atsiminimų, laiškų, dienoraščių ištraukomis, parašytos publicistiniu stiliumi. Toks pasakojimas padeda geriau pažinti aprašomo žmogaus asmenybę, pažiūras, kūrybos ištakas, plečia skaitytojo intelektą, ugdo jausmus, žadina vaizduotę.

                     Rengiant knygą prisidėjo ir Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos bibliografinio-informacinio skyriaus vedėja Irena Baranovskaja bei Švenčionių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo ir bibliografinio-informacinio skyriaus vedėja Liuda Antanienė.

                     Renginyje taip pat dalyvavo literatai, kurių biografijos pristatytos šioje knygoje: poetė, prozininkė, žurnalistė, režisierė Alina Lassota ir poetė, rašytoja ir tapytoja Irena Fedorovič-Vasilevska.