2021-ieji paskelbti Lietuvos totorių istorijos ir kultūros metais. Šia proga Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka kuria naują paslaugą Vilniaus rajono bibliotekose – virtualų turą po Vilniaus kraštą, supažindinantį su totorių istorija ir kultūra. Lietuvos totorių bendruomenė reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos valstybingumo atkūrimo, istorijos ir kultūros. Ši bendruomenė savo gyvenimą susiejo su Lietuva ir yra jos istorijos dalis.
Virtualus turas – naujas būdas reprezentuoti kultūros ir meno vertybes, leidžiantis interaktyviai pavaikštinėti po pasirinktą erdvę, apžiūrėti detales ir pajausti stebimos erdvės perteikiamą atmosferą. Tokia paslauga yra nauja Vilniaus rajono bibliotekose, ypač aktuali esant pasikeitusioms visuomenės galimybėms naudotis kultūros ir meno produktais karantino laikotarpiu. Šis projektas įgalins nutolusius bibliotekų vartotojus, socialiai pažeidžiamas grupes ir visus gyventojus susipažinti su Nemėžio ir Keturiasdešimt Totorių kaimų istorija, kuri siekia XIV amžių, kai Vytautas Didysis apgyvendino čia pirmuosius totorius. Šiuose kaimuose yra valstybės saugomų kultūros paveldo objektų: nacionalinės reikšmės archeologinis paminklas – Keturiasdešimt Totorių kapinynas, regioninės reikšmės – Keturiasdešimt Totorių kaimo senųjų kapinių kompleksas, kurį sudaro senosios kapinės ir mečetė; vietinės reikšmės – Nemėžio kaimo totorių kapinių mečetė. Projektas, kurio vertė 5280,00 eurų, didins šių kultūros paveldo objektų žinomumą ir lankomumą, padės jį atrasti ir perduoti būsimoms kartoms. Virtualiu turu galima bus keliauti kai yra ribojamas fizinis kontaktas ir lankytojų srautai. Pasitelkus šiuolaikines technologijas, projektas skatins tarpkultūrinį suvokimą ir dialogą, ugdys teigiamą požiūrį į kitų tautų atstovus.
Vilniaus rajono bibliotekininkams ir kultūros įstaigų atstovams virtualus turas bus pristatytas Vladislovo Sirokomlės muziejuje Bareikiškėse. Šis muziejus pasirinktas todėl, kad Vladislovas Sirokomlė savo kūryboje skyrė daug dėmesio šio krašto totoriams, o jo kelionių užrašai yra įvardijami kaip pirmieji kelionių ir keliavimo žinynai.
Ši nauja paslauga bus pristatyta socialinės rizikos ir nepasiturinčių šeimų paaugliams, kurie gyvena Rudaminos seniūnijoje. Paaugliai gyvai pamatys pristatytus objektus, sudalyvaus totorių bendruomenės organizuojamame tradicinių patiekalų gamybos edukaciniame užsiėmime ir patiekalų degustavime.
Projekto dėka bus išleistas lankstinukas „Totoriai Vilniaus krašte” viešinantis projektą bei pristatantis virtualų turą. Lankstinukas informuos Lietuvos gyventojus apie naują paslaugą Vilniaus rajono bibliotekose, kaip neišeinant iš namų galima ja pasinaudoti bei kaip tuos objektus aplankyti gyvai. Lankstinukas bus išdalintas Vilniaus rajono švietimo įstaigose, kultūros įstaigose, seniūnijoje, socialinėse įstaigose. Leidinį platins ir virtualų turą viešins šiame projekte bendradarbiaujančios organizacijos.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Jis bus įvykdytas iki šių metų pabaigos.
Dalintis