„Belieka tik didžiuotis mūsų Vilniaus krašto daugiatautiškumu“ – Virtualus susitikimas su Juzefu Šostakovskiu

   Balandžio 12 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Facebook paskyroje vyko virtualus susitikimas su humanitarinių mokslų daktaru, literatūros istoriku, žurnalistu, poetu, Vladislovo Sirokomlės muziejaus darbuotoju Juzefu Šostakovskiu, kuris skaitė paskaitą „Totoriai Vladislovo Sirokomlės kūryboje“. 1853–1861 metais Vladislovas Sirokomlė gyveno Bareikiškių kaime. Čia poetas sukūrė geriausius savo kūrinius: istorines poemas „Margiris“, „Piastų duktė“, eilėraščių rinkinį „Boreikiai“, pašnekas „Kaimo mokykla“, „Senieji vartai“, „Apie Filipą iš kanapių“. Rašydamas poemą apie Lietuvos istoriją „Margiris“, jis keliavo po Lietuvą. Aplankė Alytų, Merkinę, Birštoną, Stakliškes. Iš kelionių įspūdžių gimė kraštotyrinės knygos: „Iškylos iš Vilniaus po Lietuvą”, „Iškylos dienoraštis po Lietuvą ir Žemaitiją“, „Piligrimo įspūdžiai po savąją žemę“, „Nemunas nuo versmių iki žiočių” ir kt. Knygoje „Iškylos iš Vilniaus po Lietuvą“ rašytojas keliolika puslapių skyrė totoriams. Įdomu tai, kad jis rašė ne tik apie Vilniaus krašto totorius, bet ir apie Trakuose gyvenusius, Baltarusijos totorius, aprašė jų papročius ir tradicijas. Poetas Vladislovas Sirokomlė šaipėsi iš žmonių, kurie svetimais kraštais domisi labiau negu savuoju: „Didžiausia gėda nepažinti žemės, kurioje gyveni…“

   Juzefas Šostakovskis susitikimo metu taip pat pristatė neseniai išleistą savo knygą „Senasis Vilnius kultūrų sankryžoje“ („Dawne Wilno w tyglu kultur“), kurioje aptariama Vilniaus miesto istorija nuo jo įkūrimo iki šių dienų. Atskirais laikotarpiais nagrinėjamas daugiakultūrinis Vilniaus paveldas.

   Šio virtualaus susitikimo metu skaitytojai galėjo užduotį klausimus. Viena iš dalyvių labai tinkamai pakomentavo mūsų pokalbio temą „Belieka tik didžiuotis mūsų Vilniaus krašto daugiatautiškumu. Kiekviena tauta yra svarbi, nes ji praturtina mūsų krašto istoriją ir kultūrą“.