„Lenkų Nobelio premijos laureatų pėdomis“ – vasaros stovykla jaunimui


Rugpjūčio 21 d. prasidėjo mūsų nuotykis – projekto „Lenkų Nobelio premijos laureatų pėdomis“ įgyvendinimas, kurį Švietimo ir mokslo ministerijos lėšomis subsidijavo Šv. Maksimilijono Marijos Kolbe lenkų kalbos plėtros institutas.

Pirmąją stovyklos dieną dalyviai įvairių integracinių žaidimų pagalba susipažino vieni su kitais ir įvertino komandinio darbo pranašumus. Po to Rudaminos F. Ruščico gimnazijos mokytoja Ilona Herman papasakojo apie Nobelio premiją ir jos atsiradimo istoriją.  Po pietų bibliotekos darbuotojai parengė jaunuoliams įdomią prezentaciją apie Lenkijos Nobelio premijos laureatus ir parodė filmą „Ugnimi ir kalaviju“, sukurtą režisieriaus Ježio Hofmano pagal lenkų rašytojo Henriko Senkevičiaus istorinį romaną.

Antroji stovyklos diena buvo skirta Marijai Sklodovskai-Curie. Tai vienintelė moteris, gavusi Nobelio premiją dukart – fizikos ir chemijos srityse bei vienintelė mokslininkė, kuriai Nobelio premija buvo skirta skirtingose gamtos mokslo srityse. Šia proga vykome į Energetikos ir technikos muziejų Vilniuje. Apsilankymo metu stovyklautojai turėjo galimybę susipažinti su įvairiais energijos gamybos ir technologinės pažangos aspektais. Lankėsi interaktyviose ekspozicijose bei apžiūrėjo buvusią elektrinės įrangą. Dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse: kūrė paprastą elektros grandinę ir sužinojo, kaip veikia elektra. Ši unikali patirtis pažadino jų mokslinį smalsumą ir supratimą apie energijos prigimtį mūsų gyvenime.

Po pietų keliavome į Rudaminos F. Ruščico gimnaziją, kur mūsų laukė mokytoja Regina Boris. Visi kartu atlikome įdomius cheminius tyrimus. Turėjome galimybę eksperimentuoti su saugiomis cheminėmis medžiagomis, atskleisti jų reakcijų paslaptis. Laboratorijoje stebėjome spalvų pokyčius, dujų išsiskyrimą, įspūdingus burbuliukus ir kitus reakcijas lydinčius reiškinius. Jaunuoliai sužinojo pagrindines chemijos sąvokas, suprato, kad mokslas gali būti ne tik įdomus, bet ir kupinas nuotykių.

Trečioji diena buvo skirta lenkų rašytojui Vladislavui Reimontui, kuris 1924 metais gavo Nobelio literatūros premiją už epopėją „Kaimiečiai“. Susitikimą pradėjome nuo keramikos pamokos, kurią vedė Rudaminos F. Ruščico gimnazijos mokytoja Renata Utovka. Vėliau kartu su šios gimnazijos technologijų mokytoja Irena Lesnevska gaminome įspūdingas verbas iš krepinio popieriaus. Į užsiėmimą su žolininke Margarita Čekolis pakvietėme ir mūsų stovyklautojų tėvelius. Šios dienos kulminacija tapo „Reimonto“ piknikas, kurį padėjo organizuoti Rudaminos seniūnija. Seniūno geranoriškumo dėka turėjome galimybę paragauti tradicinio lenkiško „bigoso“ ir troškintų bulvių su mėsa. Degustacijos metu visi galėjome paskanauti patiekalų ir pabendrauti.

Ketvirtoji diena buvo neįprasta, nes mūsų laukė naktis bibliotekoje. Tai labai įdomi ir jaunimui gana neįprasta patirtis. Tačiau prieš pradėdami nakties karaokę ir žaidimus, laiką skyrėme Vislavos Šimborskos ir Česlovo Milošo kūriniams. Kartu su stovyklos dalyviais ir Ilona Herman skaitėme mėgstamiausius Nobelio premijos laureatų eilėraščius. Vėliau mūsų laukė kūrybinė veikla – jaunuoliai išbandė savo jėgas kurdami eilėraščius „haiku“ stiliumi. Haiku – tai trumpas trijų eilučių eilėraštis. Pirmojoje ir trečiojoje eilutėje yra po 5 skiemenis, antrojoje – 7 skiemenys. Geriausi kūriniai buvo apdovanoti prizais. Toliau mūsų laukė įdomus, linksmas ir nuotaikingas vakaras.

Rugpjūčio 25 d. mūsų stovyklos užsiėmimai baigėsi. Po žaidimų, šokių ir bendravimo kupinos nakties jaunuolių laukė viktorina apie Nobelio premijos laureatus. Kiekvienas dalyvis gavo po atminimo dovanėlę. Šiltas ir jaukus penkių dienų susitikimas baigėsi pokalbiais, įžvalgomis ir pasiūlymais būsimoms stovykloms.

Džiaugiamės, kad stovykloje dalyvavo jaunuoliai iš įvairių Vilniaus rajono kaimų: Rudaminos, Nemėžio, Didžiasalio, Mostiškių, Liepiškių ir Pagirių. Projekto dėka jie turėjo galimybę susipažinti ir prisiminti svarbius įvairių šalių kultūros elementus. Šio projekto įgyvendinimas parodė, koks svarbus yra bendradarbiavimas ir integracija. Dalyviai užmezgė naujų draugysčių, kurios, tikimės, bus plėtojamos ir toliau.