Birželio 28 – liepos 2 dienomis Rudausių kaime vyko stovykla 1–5 klasių vaikams „JAUNI. GUDRŪS. IŠMINTINGI!“. Stovyklą organizavo Vilniaus r. Rudausių daugiafunkcio centro koordinatorė Dorota Šaripa ir Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Rudausių struktūrinio padalinio bibliotekininkė Gražina Lapūnienė. Stovyklą finansavo Vilniaus rajono savivaldybė.
Nuo formalumų iki kūrybiškumo antplūdžio
Pirmos dienos pradžioje mes visi – vadovai ir stovyklautojai – susipažinome. Tai padaryti mums padėjo integraciniai žaidimai. Visi prisistatė, energingai pajudėjo ir net prisiminė abėcėlę! Toliau susipažinom su taisyklėmis. Stovyklautojai buvo suskirstyti į tris grupes. Pavadinimus išsirinko patys – „Stovyklos draugai“, „Saulė“ ir „Fiksiki“. Grupėse jie turėjo aptarti ir nupiešti elgesio taisykles stovyklos metu. Kiekviena grupė susitvarkė su šia užduotimi kuo puikiausiai! Išrinkti vadovai trumpai pristatė tai, ką nupiešė. Kita užduotis buvo daug linksmesnė – eilėraščių iliustravimas. Kiekviena grupė burtų keliu ištraukė surimuotus tekstus vasaros tema ir, pasiėmę spalvinimo priemones, užpildė baltus lapus. Užduoties metu vaikai pasitelkė kūrybiškumą ir kalbų žinias, mat eilėraščiai buvo lietuvių, lenkų, kalbomis. Po to savanorė Agata pristatė projektą „Vasara su knyga“ skaitymo iššūkį. Vaikai buvo supažindinti su taisyklėmis, knygų, kurias reikia perskaityti kategorijomis, prizais bei vaikų knygų autoriais. Po pristatymo – dar vienas žaidimas – orientacinis. Vaikai turėjo grupėse įminti mįsles, ieškoti užuominų bei atlikinėti įvairias užduotis. Žaidimo pabaigoje kiekvieno laukė prizas – ledai. Štai tokia gaivia ir vasariška nata baigėsi mūsų pirmoji diena.
Aktyvaus judėjimo dozė
Antrosios dienos nuotykiai prasidėjo nuo Nemenčinės sporto mokyklos, iš kur važiavome dviračiais iki pat Gėlos ežero. Čia visų laukė linksmos maudynės, ant laužo keptos dešrelės bei įvairūs sporto žaidimai. Komandoms buvo surengtos estafetės ir kvadrato varžybos. Stovyklautojai galėjo pasisupti ant sūpynių, pasivažinėti dviračiu arba pažaisti badmintoną. Vakare visi susirinko ant smėlio dėlioti mandalas. Ši veikla visiems labai patiko. Po įspūdžių pilnos dienos visi grįžome dviračiais atgal prie sporto mokyklos.
Artimesnis žvilgsnis į Lietuvos sostinę
Trečią stovyklavimo dieną lankėmės Vilniuje. Pirmoji mūsų stotelė – ekskursinis autobusas, kuris mus vežiojo po populiariausias ir gražiausias sostinės vietas. Šį pasivažinėjimą lydėjo pasakojimai apie tas vietoves. Pro langus galėjome stebėti Vilniaus senamiestį, verslo rajoną, įvairias skulptūras ir įdomius architektūrinius pastatus. Vėliau, nužingsniavome prie Katedros, kur mus pasitiko gidė Janina Tomaševska. Ji noriai aprodė įdomiausias Vilniaus vietas. Stovyklautojai aplankė Šv. Kazimiero koplyčią, kuri puošniausia sostinės Arkikatedroje, išgirdo dvi legendas apie Šv. Onos bažnyčią, sužinojo apie Užupio respublikos Konstituciją, savo akimis pamatė Prezidentūrą, užsuko į nuolat veikiančią galeriją po atviru dangumi Literatų gatvėje bei pakilo į Gedimino kalną. Užlipę į bokšto viršūnę vaikai grožėjosi matomu vaizdu ir, atpažinę aplankytas vietas, jas aptarinėjo. Po to aplankėme Bernardinų sodą, upelyje pamirkėme kojas… Tokia linksma gaida ir baigėsi mūsų trečioji diena.
Žiupsnelis sporto ir meno
Ketvirtos dienos pirma pusė buvo skirta sportui. Iš pat ryto nuvažiavome į Nemenčinės stadioną, kur vyko įvairios estafetės ir sporto varžybos. Su savo užduotimis prie mūsų darbuotojų komandos prisijungė ir Radoslav Aleksandrov – Nemenčinės sporto mokyklos darbuotojas. Visi kartu paruošėme įvairiausių užduočių varžyboms. Toliau vaikai savo komandose stengėsi kuo geriau ir kuo greičiau viską atlikti. Jiems sekėsi kuo puikiausiai! Visi gavo medalius. Po jų įteikimo nuėjome į Nemenčinės vaikų darželį. Ten likusią dienos dalį praleidome kūrybingoje atmosferoje. „Šaripok tapytas dekoras“ įkūrėja Agnieška Kliukovska pravedė pamoką apie tai, kaip reikia tapyti ant marškinėlių. Po to kiekvienas stovyklautojas, pasitelkęs kūrybiškumą, dekoravo savo marškinėlius. Dieną užbaigėme prie Nemenčinės upelio, kur užsukome atsigaivinti ir paskanauti ledų porcija.
Įspūdžių ugnikalnis
Paskutiniąją – penktą – dieną praleidome Vilniaus r. Rudausių daugiafunkciame centre. Dieną pradėjome apyrankių pynimu. Vaikai įsijautę į procesą bandė kuo dailiau sukurti sau prisiminimą iš šios stovyklos. Šio pynimo meno juos mokė savanorės Agata ir Kamila. Kai kuriems taip patiko šis užsiėmimas, kad net laisvo laiko metu supynė dovanas savo tėvams, sesei ar broliui! Po pietų prie mūsų prisijungė choreografė Laura Tuomaitė – Stanislovaitienė, kuri supažindino vaikus su įvairiais šokio žanrais, šokio istorija, žymiais šio žanro kūrėjais. Išbandę įvairius stilius, vaikai kartu su Laura žaidė įvairiausius žaidimus. Po to stovyklautojai gavo paskutinę užduotį – turėjo sukurti pasirodymą savo grupėse apie stovykloje patirtus įspūdžius. Dvi komandos piešė plakatus, kuriuose pavaizdavo geriausias akimirkas, o viena komanda sukūrė šokį, kuriuo perdavė savo patirtas emocijas. Galiausiai visi apsivilkome ištapytus marškinėlius ir sušokome atsisveikinimo šokį.
Norime padėkoti stovyklos „JAUNI. GUDRŪS. IŠMINTINGI!“ rėmėjams: Vilniaus r. Nemenčinės vaikų darželiui, Vilniaus r. Nemenčinės seniūnijai, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Rudausių struktūriniam padaliniui, I. Michalkinos PĮ, „Šaripok tapytas dekoras“ įkūrėjai Agnieškai Kliukovskai, gidei Janinai Tomaševskai, Vilniaus Rajono Savivaldybės Sporto mokyklai, Vilnvarsa VšĮ restoranui „Ponas Tadas“, choreografei Laurai Tuomaitei – Stanislovaitienei.
Per penkias dienas stovyklautojai įrodė, kad kiekvienas yra jaunas, gudrus ir išmintingas! Taip pat kiekvienas jų patyrė daugybę naujų įspūdžių ir gerų emocijų.
Straipsnio autorė: Savanorė Agata Liachovič