Susitikimų ciklas bibliotekoje „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkų pėdsakai kaimo istorijoje“

2024 m. lapkričio ir gruodžio mėnesiais Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Kalvelių filialas kviečia į susitikimų ciklą „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkų pėdsakai kaimo istorijoje“. Šio projekto tikslas – puoselėti ir skatinti lenkų tradicijas, papročius ir protėvių palikimą, kuris nuo seno gyvuoja Kalvelių gyventojų kasdienybėje.

Projekto metu suplanuota susitikimų ir kūrybinių dirbtuvių, kurie leis dalyviams iš arčiau susipažinti su Kalvelių kaimo istorija ir vietinių lenkų bendruomenės likimais per ilgus metus. Šiuose susitikimuose dalyviai galės klausytis prisiminimų, apžiūrėti archyvines nuotraukas bei išgirsti šeimos istorijas, perduodamas iš kartos į kartą.

Projektą finansuoja Lenkijos kalbos plėtros institutas Švietimo ministro lėšomis.

Susitikimų ciklas bibliotekoje „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkų pėdsakai kaimo istorijoje“

Tarpkultūrinės dirbtuvės „Lenkija mūsų širdyse“ Kalveliuose

Lapkričio 11 d. Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Kalvelių struktūriniame padalinyje įvyko pirmasis projekto „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkiški pėdsakai kaimo istorijoje“ susitikimas. Šio projekto tikslas – skatinti ir puoselėti lenkų tradicijas, papročius ir protėvių papročius, kurie daugelį kartų buvo gyventojų gyvenimo dalis Kalveliuose. Numatyti susitikimai ir dirbtuvės suteiks dalyviams galimybę susipažinti su Kalvelių kaimo istorija bei lenkų bendruomenės gyvenimu šiuose kraštuose per daugelį metų. Projekto pradžia pažymėta Lenkijos Nepriklausomybės dienos šventimu. Dirbtuvėse „Lenkija mūsų širdyse“ dalyvavo Stanislovo Moniuškos gimnazijos II ir IV klasių mokiniai. Dirbtuvių metu jie gamino kotiljonus, drauge giedojo Lenkijos himną ir gavo simbolinių dovanų. Baigiantis renginiui visi dalyviai buvo pakviesti pasivaišinti, o atminimui buvo padaryta bendra nuotrauka. Projektas įgyvendinamas padedant Lenkų kalbos instituto parama, finansuojant Švietimo ministro lėšomis.

„Nes visi lenkai – viena šeima“

Automatiškai išsaugotas juodraštis

Kartų piknikas „Nes visi lenkai – viena šeima“

Lapkričio 21 d. Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Kalvelių struktūriniame padalinyje įvyko antrasis susitikimas įgyvendinant projektą „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkiški kaimo istorijos pėdsakai“. Renginys subūrė Kalvelių kaimo gyventojus, sudarydamas galimybę kartu švęsti kultūrinį paveldą ir prisiminti lenkų bendruomenės istoriją šiame krašte.

Susitikimas prasidėjo poetės Danutos Voleiko, gyvenančios Kalveliuose, poezijos rinkinio „Šviesos ir šešėliai“ pristatymu. Jos eilėraščiai, kupini jausmų ir meilės lenkiškoms tradicijoms bei Vilnijai, labai sujaudino susirinkusiuosius. Dalyviai galėjo ne tik susipažinti su autorės kūryba, bet ir jaukioje atmosferoje pasiklausyti jos eilėraščių ištraukų.

Vėliau vyko bendras lenkiškų dainų, lydėjusių Kalvelių kaimo gyventojus per daugelį kartų, giedojimas. Ši renginio dalis ypač pabrėžė tradicijų ir muzikos perdavimo svarbą tarp skirtingų kartų, stiprinant tarpusavio ryšius.

Renginio pabaigoje dalyviai gavo simbolines dovanėles, o bendros akimirkos buvo įamžintos nuotraukose. Šventę užbaigė vaišės, tapusios puikia proga pabendrauti ir pasidalinti prisiminimais.

Projektas įgyvendinamas padedant Lenkų kalbos plėtros institutui, finansuojamam Švietimo ministro. Tokie susitikimai yra puikus pavyzdys, kaip kultūra ir tradicijos gali sujungti žmones, nepaisant jų amžiaus, primenant, kad „visi lenkai – viena šeima“.

„Kalveliai vakar ir šiandien – lenkų pėdsakai kaimo istorijoje“

Lapkričio 29 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Kalvelių struktūriniame padalinyje įvyko trečiasis renginys pagal projektą „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkiški kaimo istorijos pėdsakai“. Susitikimas subūrė Kalvelių gyventojus ir šio krašto mylėtojus, tapdamas dar viena proga kartu atrasti turtingą kaimo istoriją bei puoselėti lenkų kultūros paveldą.

Renginys prasidėjo senų fotografijų parodos „Senieji Kalveliai objektyve“ atidarymu. Eksponuojamos nuotraukos, atspindinčios lenkų šeimų gyvenimą Kalveliuose skirtingais laikotarpiais. Paroda sukėlė daug emocijų, o dalyviai dalijosi asmeniniais prisiminimais ir įdomiomis istorijomis. Paroda bibliotekoje bus prieinama iki projekto pabaigos, o vėliau ji bus perkelta į Kalvelių seniūnijos pastatą, kur galės džiuginti vietos bendruomenę.

Kita programos dalis buvo susitikimas su Kalvelių gyventoja ir ilgamete mokytoja Bernadeta Mikulevič. Ponia Bernadeta su dideliu užsidegimu pasakojo apie savo vaikystės laikus, pristatydama gyvenimą Kalveliuose XX a. pirmojoje pusėje. Susirinkusieji sužinojo, kad anksčiau kaime daugiausia gyveno lenkai ir žydai, o mokymasis mokykloje vyko lenkų kalba. Po karo, atsiradus rusakalbių gyventojų, mokymas buvo pradėtas vykdyti ir rusų kalba. Nepaisant to, vietos lenkai visada siekė išlaikyti savo tapatybę ir leido vaikus į mokyklas su lenkų dėstomąja kalba.

Renginio pabaigoje svečiai gavo simbolines dovanėles, buvo padarytos atminimo nuotraukos, o dalyviai pakviesti prie bendro vaišių stalo.

Projektą remia Lenkų kalbos plėtros institutas, subsidijuojant Švietimo ministro lėšomis.

„Kalveliai vaikų akimis“

Susitikimų ciklas bibliotekoje „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkų pėdsakai kaimo istorijoje“

Piešinių konkursas „Kalveliai vaikų akimis“

Gruodžio 3 d. Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos Kalvelių struktūriniame padalinyje vyko piešinių konkurso „Kalveliai vaikų akimis“ finalinis renginys. Konkursas buvo projekto „Kalveliai vakar ir šiandien – lenkiški pėdsakai kaimo istorijoje“ dalis, siekiantis skatinti vietos gyventojų susidomėjimą gimtojo krašto istorija, tradicijomis ir lenkų kultūros paveldu.

Konkurse dalyvavo Stanislovo Moniuškos gimnazijos mokiniai ir Kalvelių darželio „Zuikučių“ grupės auklėtiniai. Mažieji menininkai turėjo pavaizduoti Kalvelių seniūnijos teritorijoje esančius objektus ar vietas, kurie jiems atrodo svarbūs ar ypatingi. Buvo pateikti 38 individualūs darbai ir vienas grupinis piešinys, iš kurių komisija išrinko šešis įspūdingiausius.

Iš konkursui pateiktų darbų bibliotekoje surengta piešinių paroda. Piešiniai eksponuojami ant molbertų, leidžiančių lankytojams pasigrožėti vaikų kūrybiškumu ir jų požiūriu į gimtąjį kraštą.

Finalinio renginio metu visi dalyviai buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis, o laureatams įteikti vertingi prizai. Po oficialios dalies dalyviai ir svečiai vaišinosi, bendravo ir fotografavosi.

Projektą finansavo ir palaikė Lenkų kalbos plėtros institutas, remiamas Lenkijos švietimo ministro. Organizatoriai nuoširdžiai dėkoja visiems dalyviams už jų kūrybiškumą ir linki sėkmės toliau ugdant meninius talentus. Sveikiname laureatus!