Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka prisideda prie priklausomybės ligų prevencijos

Jau gerai žinome įprastas priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų, azartinių žaidimų formas. XXI a. atsiranda daug daugiau pagundų, o su jomis – modernesnių negalavimų: priklausomybių nuo interneto, darbo, pirkimo, valgymo ir t. t. Šiais laikais darosi vis sunkiau sutikti žmogų, kuris nebūtų nuo ko nors priklausomas. Tokie asmenys nebemato aplinkos, nebesuvokia savęs kaip asmens, kartais net pasimeta erdvėje. Technologijos atveria mums begalę galimybių žaisti, mokytis ir bendrauti, tačiau kodėl mes linkę nuolat persistengti? Kodėl iššvaistome valandų valandas spoksodami į telefoną: naršydami socialiniuose tinkluose ar atsakinėdami į elektroninius laiškus? Kaip netapti priklausomybės auka ir prasmingai leisti laisvalaikį?

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka, siekdama prisidėti prie priklausomybės ligų prevencijos, pateikė paraišką „Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemonių įgyvendinimo rėmimo projektų atrankos konkursui“ ir gavo Vilniaus rajono savivaldybės finansavimą. Biblioteka šių metų rugsėjo mėnesį įgyvendins projektą „Aktyvus ir sveikas šeimos laisvalaikis“. Šio projekto tikslas – sudominti socialiai remtinas šeimas aktyvaus laisvalaikio praleidimo veiklomis ir propaguoti sveiką, įdomų gyvenimo būdą. Bus organizuojamas renginys, kurio metu dalyviai išklausys paskaitą apie priklausomybės ligų prevenciją bei išgirs ir pamatys kaip galima sveikai ir aktyviai praleisti laisvalaikį. Vyrai susipažins su totorių kulinarijos ypatybėmis ir gamins maistą savo šeimos nariams, susitiks su Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ pirmininku Raimondu Ribačiausku. Moterys dalyvaus floristės edukacijoje „Floristinės kompozicijos kūrimas“. Vaikai ir paaugliai išbandys savo jėgas įvairiuose žaidimuose ir estafetėse.

Projektas įgyvendinamas kartu su partneriais: VšĮ Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Psichikos sveikatos centru, Lietuvos medžiotojų sąjunga „Gamta“, Vilniaus rajono savivaldybės Pagirių seniūnija, Rudaminos seniūnijos bendruomenės centru, Rudaminos daugiafunkciniu kultūros centru.

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka prisideda prie priklausomybės ligų prevencijos

Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka rugsėjo 17 dieną Mažųjų Lygainių kaime pristatė projektą „Aktyvus ir sveikas šeimos laisvalaikis“. Nuostabioje vietovėje buvo organizuotas renginys, skirtas skatinti aktyvų ir sveiką šeimų gyvenimo būdą. Renginio metu visos atvykusios šeimos galėjo atrasti sau tinkamą veiklą. Tiek moterys, tiek vyrai, vaikai ir paaugliai galėjo sudalyvauti įvairiuose užsiėmimuose.

Pagirių seniūnijos seniūnė Vladyslava Vanagiel Trybocka visus šiltai pasveikino ir palinkėjo prasmingo bendradarbiavimo organizuojant renginius.

Renginio pradžioje Vilniaus rajono centrinės poliklinikos Psichikos sveikatos centro lektorė, socialinė darbuotoja Jurgita Plastinina papasakojo apie šiuolaikines priklausomybės ligas, kaip nuo jų apsisaugoti, kur kreiptis susidūrus su šia problema.

Po šio pranešimo pasisakė Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“ atstovas, Lietuvos medžiotojų draugijos vadovas Gediminas Vaitiekūnas. Jis pasakojo apie savo mėgstamą veiklą – medžioklę Lietuvoje ir jos ypatumus. Tiek senais laikais, tiek ir šiandien medžioklė yra garbingas užsiėmimas, kuris turi savo gilias tradicijas ir ritualus. Medžiotojai ne tik džiaugiasi savo pomėgiu, bet ir daug dirba saugant bei globojant medžiojamus gyvūnus, jų gyvenamą aplinką ir visą Lietuvos gamtą.

Į renginį atvyko dvi jaunos aktorės Margarita ir Marija su savo spektakliu „Pelė Gudruolė“ pagal Jono Avyžiaus apysaką. Spektaklyje aktorės išryškino tokias vertybes kaip draugiškumas, pagalba vienas kitam, meilė savo šeimai ir gimtajam kraštui. Šio spektaklio režisierė – mergaičių mama, pristatydama dukrų veiklą, akcentavo, kad per personažus jos stengiasi parodyti, kas tikra gyvenime, o kas ne, ką reiškia turėti gerą, darnią šeimą ir užsiimti širdžiai miela veikla. Po spektakliuko dalyviai bendravo su jaunąja filmų kūrėja Agne Daniūnaite. Kino menininkė susirinkusiems pademonstravo savo kūrybos trumpametražinį filmą, pasidalino profesine patirtimi ir įspūdžiais kuriant kiną.

Po kino seanso visos moterys buvo kviečiamos dalyvauti gėlių studijos „the bloom“ edukacijoje „Floristinės kompozicijos kūrimas“. Dalyvės kūrė gėlių kompozicijas, išklausė pasakojimo apie gėlių ir žolelių naudą žmogui. Tuo tarpu vyrai galėjo išbandyti savo jėgas maisto gaminime. Kartu su Keturiasdešimt Totorių kaimo bendruomenės nariu Mariumi Radlinsku ir įmonės „Pas totorius“ vadove Zita Milkamanovič buvo gaminamas plovas. Totorių virtuvės virtuozas Marius pasakojo apie slaptus šio patiekalo ingredientus.

Viso renginio metu šeimos buvo kviečiamos dalyvauti smagiose estafetėse, o vaikai – išbandyti savo jėgas „pabėgimo kambaryje“, kuriame buvo daug paslėptų užduočių. Tik įveikus visas užduotis, dalyviai galėjo išeiti iš kambario. Patys mažiausi skaitytojai vaikų kampelyje žaidė, piešė ir smagiai leido laiką.

Renginio uždarymo metu visiems partneriams buvo įteiktos padėkos, o vaikams ir jų tėveliams dovanos. Išeidami dalyviai užpildė renginio vertinimo anketą. Džiaugiamės tokiais gerais atsiliepimais, padėkos žodžiais.

Išeinančių žmonių šypsenos – nuostabiausias įvertinimas organizatoriams.

Nuoširdžiai dėkojame Vilniaus rajono savivaldybei, kuri finansavo projektą ir visiems projekto partneriams: Vilniaus rajono savivaldybės Pagirių seniūnijai, Vilniaus rajono centrinei poliklinikai, Lietuvos medžiotojų sąjungai „Gamta“, Rudaminos daugiafunkciniam kultūros centrui, Rudaminos seniūnijos bendruomenės centrui. Didelis ačiū projekto dalyviams: aktorėms Margaritai ir Marijai, filmų kūrėjai Agnei Daniūnaitei, gėlių studijai „the bloom“, įmonei „Pas Totorius“.