Irenos Sendler pėdomis

2018 m. Lenkijoje paskelbti Irenos Sendlerovos metais. Šia proga, Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka padavė paraišką fondui „Pagalba lenkams rytuose“ ir gavo finansavimą organizuoti susitikimus „Teisingoji tarp pasaulio tautų – Irenos Sendler pėdomis“ („Sprawiedliwa wśród narodów świata“ – śladami Ireny Sendlerowej). Projekto tikslas – supažindinti Vilniaus rajono gyventojus su Lenkijos visuomenine veikėja, kuri norėjo, kad atmintis apie Holokaustą taptų įspėjimu visam pasauliui, ir kad šiurpūs įvykiai niekada nepasikartotų.

Rugsėjo mėnesį, dalyvaudami projekto numatytoje viktorinoje „Atminimas Irenai Sendler“ („Pamięć Irenie Sendlerowej“) Vilniaus rajono mokyklų vaikai turėjo galimybę parodyti savo žinias apie garsiosios herojės biografiją ir gauti prizus.

Spalio mėnesį Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje iškilmingai buvo atidarytas kampelis, kuris eksponavo dokumentus apie Irenos Sendlerovos gyvenimą ir veiklą.

Projektas baigėsi išvyka į Varšuvą, kurios metu Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos darbuotojai aplankė didvyrės atminimo vietas:

– Globos namus, kuriuose gyveno senjorai nuo 1935 m., o 1943 m. spalį Irena Sendlerova buvo areštuota Gestapo;

– „Ognisko“ namų kvartalo segmentą, kuriame okupacijos metu buvo žydų vaikų ir suaugusių, išvestų iš Geto, Greitosios pagalbos centras. Jo sode 1944 m. buvo paslėpta užšifruotų „Żegotos“ vaikų dokumentų kartoteka;

– paminklinę lentą Varšuvoje;

– Irenos Sendlerovos kapą Povonzkų kapinėse.

Projektas yra iš dalies finansuojamas Lenkijos Respublikos senato kaip parama lenkams, gyvenantiems už Lenkijos ribų bei Vilniaus rajono savivaldybės.

Sendlerowej w Warszawie