Vilniaus krašto kūrybinių raiškų judumas

2023 m. gegužės–lapkričio mėnesiais Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka įgyvendins projektą „Vilniaus krašto kūrybinių raiškų judumas“. Šio projekto tikslas – bendradarbiaujant su Vakarų Lietuvos bibliotekomis ir kitomis organizacijomis aktualizuoti Vilniaus krašto lobyno kultūrinį identitetą, keisti jo išraiškų formą, pristatyti ir skleisti Vilniaus krašto tradicijas platesniam visuomenės ratui. Projekto dėka bus organizuojamos 4 edukacijos, kuriuose sudalyvaus apie 140 asmenų. Projekto dalyviai susipažins su verbų pynimo tradicija, žolelių rinkimu ir džiovinimu, sužinos apie visatos įtaką žmogui ir gamtai.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, projekto partneriai: Vilniaus rajono savivaldybė, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus biblioteka, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Slabados kaimo bendruomenė, Čekoniškių kaimo bendruomenė, asociacija „Vilniaus krašto verbų pynėjos“.

 

Gegužės 29 dieną Vilniaus rajono savivaldybės Centrinėje bibliotekoje įvyko projekto „Vilniaus krašto kūrybinių raiškų judumas“ pristatymas. Šio projekto, kuris truks nuo gegužės iki lapkričio mėnesio, tikslas – bendradarbiaujant su Vakarų Lietuvos bibliotekomis ir kitomis organizacijomis pristatyti ir skleisti Vilniaus krašto tradicijas platesniam visuomenės ratui. Pirmadienio popietę Rudaminos bendruomenė susipažino su Vilniaus krašto verbų pynimo tradicija, kuri yra neatsiejama Vilniaus krašto kultūrinio identiteto ir tapatumo dalis. Ji perduodama iš kartos į kartą. 2019 metais Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija papildė Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą.

Renginio pradžioje visus pasveikino Vilniaus rajono savivaldybės Centrinės bibliotekos direktorius Miroslav Voitiulevič. Į šventę atvyko ir garbingi svečiai: Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narė Miroslava Klim, Vilniaus rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir turizmo skyriaus vedėja Lilija Andriuškevič, Rudaminos seniūnijos seniūnas Juzef Šatkevič, AB „Vilniaus Paukštynas“ direktorius Tadas Sprindžiūnas ir Rudaminos kultūros ir švietimo įstaigų vadovai. Verbų pynimo edukaciją vedė Janina Norkūnienė – gerai žinoma etnografė, knygos „Vilniaus verbos: gyvoji istorija“ autorė, liaudies meistrė ir Agata Granicka – tautodailininkė, kuri 2020-aisiais metais gavo Žemės ūkio ministerijos apdovanojimą už tradicinio verbų pynimo amato puoselėjimą ir skleidimą.

Rugsėjo mėnesį verbų pynimo tradicija ir kitos veiklos bus pristatytos Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus bibliotekoje, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, projekto partneriai: Vilniaus rajono savivaldybė, Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus biblioteka, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Slabados kaimo bendruomenė, Čekoniškių kaimo bendruomenė, asociacija „Vilniaus krašto verbų pynėjos“.

„Vilniaus krašto kūrybinių raiškų judumas“ projektas baigėsi

Rugsėjo 11–13 dienomis Vilniaus rajono savivaldybės Centrinė biblioteka baigė įgyvendinti projektą „Vilniaus krašto kūrybinių raiškų judumas“, kurio tikslas, bendradarbiaujant su Vakarų Lietuvos bibliotekomis, pristatyti ir skleisti Vilniaus krašto tradicijas platesniam visuomenės ratui.

Rugsėjo 11 dieną Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešojoje bibliotekoje skaitytojai susipažino su natūraliais žolelių panaudojimo būdais, kuriuos pristatė etnografė, sertifikuota tautodailininkė, Vilniaus krašto etnografinio muziejaus Čekoniškių kaimo verbų ir buities seklyčios vedėja, knygos „Vilniaus verbos: gyvoji istorija“ autorė Janina Norkūnienė. Renginio „Natūralios dovanos iš gamtos“ metu meistrė papasakojo apie vaistažolių naudingąsias savybes, apie jų rinkimo ir panaudojimo ypatumus, gamino kremą odai iš kiaulės taukų ir įvairiausių žolelių.

Rugsėjo 12 dieną Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos lankytojai pynė Vilniaus krašto verbas. Vilniaus apylinkėse paplitusi verbų rišimo tradicija gyvybinga ir praktikuojama iki šių dienų, perduodama iš kartos į kartą. 2019 metais Vilniaus krašto verbų rišimo tradicija papildė Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Verbų rišėja Janina Norkūnienė Ji per keliolika metų aplankė, apklausė ir užregistravo visas Vilniaus krašto verbų pynėjas, domėjosi iš ko išmoko šio amato, kokiais būdais riša verbas. Renginio metu kalbėdama apie verbos prasmę pabrėžė glaudų senosios kultūros žmogaus ryšį su aplinka, su gamta.

Rugsėjo 13 dieną Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje įvyko baigiamasis renginys „Vilniaus krašto žolelių pristatymas ir astrologija“. Jo metu Janina Norkūnienė pasidalino per kelias kartas šeimoje praktikuojamais vaistažolių rinkimo bei panaudojimo ypatumais, supažindino su Vilniaus krašto žoliavimo paslaptimis, žolių legendomis, jų suderinamumu, paskirtimi ir panaudojimu liaudies medicinoje. Kitas renginio svečias – mėgėjas astronomas, tyrinėtojas ir fotografas Genrich Selevič, Vilniaus rajono Slabados kaimo gyventojas – papasakojo apie savo pomėgį stebėti ir tyrinėti žvaigždes, apie visatos įtaką žmogui ir gamtai. H. Selevič stebi dangų ne tik savo malonumui, bet ir mokslui, ieško naujų asteroidų. Dažniausiai stebi pavojingus asteroidus, kurie praskrenda arti Žemės. Nuolat siunčia savo pastebėtas koordinates tirti į JAV. Toks atkaklus ir ilgametis stebėjimas neliko bevaisis. Iki šiol nežinomos žvaigždės atradimas buvo padarytas Henriko observatorijoje Slabadoje, o atradimą patvirtino JAV įsikūrusi Centrinė astronominė telegramos tarnyba.

Renginiai buvo skirti UNESCO nematerialaus kultūros paveldo išsaugojimo konvencijos dvidešimtmečiui paminėti.

Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus rajono savivaldybė. Dėkojame mūsų partneriams: Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešajai bibliotekai, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešajai bibliotekai, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai, Slabados kaimo bendruomenei, Čekoniškių kaimo bendruomenei, asociacijai „Vilniaus krašto verbų pynėjos“.